Lastejooga tunnil on kindel ülesehitus, et lastel tekiks rutiin ja positiivne hoiak jooga suhtes.
Sissehäälestus – mantra (helivibratsioon häälega) ja veslusring kuuluvad tunni algusesse, et luua turvaline keskkond ja tuua laps ruumi vaimselt ja füüsiliselt kohale.
Higamisharjutus ehk pranayama – tunni sissejuhatusele järgnevad lihtsamad ja eakohased hingamisharjutused. Praktiseerides teadlikku hingamist regulaarselt, aitab see lapsel paremat kontakti saada iseenda keha ja meelega. Hingamisharjutused toetavad last tunnete märkamisel ja nendega toimetulemisel. Teadlik hingamine on suurepärane tööriist ärevuse, pinge, ebakindluse ja teiste nii-öelda ebameeldivate tunnete korral, aidates lapsel lõdvestuda ja rahuneda.
Soojendusharjutused – iga tunni lahutamatuks osaks lisaks pranayamale on keha soojendus. Enne, kui asume jooga asendite juurde, soojendame keha kõik lihaskonnad.
Liikumis- ja tantsumängud – liikumine erinevate tasandite ja tempode järgi kuulub samuti laste jooga repertuaari. Läbi liikumise paraneb lapse kehatunnetus, tasakaal ja füüsilise piiri tajumine. Läbi liikumise saab turvaliselt ka märgata emotsioone – neid läbi liikumise suunata, lahustuda.
Asanad – läbi mängude, lugude jutustamise ja loovuse saab laps tuttavaks asanatega (joogaasendid). Vaheldumisi on aktiivsemad ja rahulikumad joogaasendid, koos lõdvestusega. Iga asana survestab kindlaid lihaseid või kehapunkte, mis omakorda avaldavad mõju kindlatele organitele, näärmetele, vereringele, ajule ja tšakratele. Joogaasendite valdamise peamine eesmärk on muuta keha tugevaks, terveks ja painduvaks.
See, kuidas me hoiame oma keha noorena, määrab paljuski ära selle, millised on meie tervisemured täiskasvanueas. On teada, et inimese liikumine lähtub selgroost. Selja muskulatuur nõuab painduvuse ja jõu tasakaalu, mida jooga pakub. Lapse holistlikuks terviseks on vaja tugevat ja tervet selgroogu. Juba varajases nooruses võivad tekkida seljaprobleemid – ebaterve rüht mõjutab aga meie emotsioone, eneseväärtustamist, õppimisvõimet ja isegi hingamist. On oluline alustada selgroo tugevdamist varakult. Lastejooga tunnis on olulise tähtsusega kehahoiaku märkamine.
Meditatsioon ja lõpulõdvestus (shavasana) – sama oluline, kui õppida pingutama, on oluline oskus ka lõdvestumisel ja kehale puhkuse andmisel. Lõdvestus on joogapraktika oluline osa, kus kõik eelnev saab nii-öelda kristalliseeruda, läbi lihaste ja meele lõdvestamise ning teadliku hingamisega. Lõdvestumise eesmärk pole jääda magama, vaid jääda teadlikuks ja märgata enda keha aistinguid, et tunnis kogetu saaks maksimaalse naudingu. Lastejooga tunnis teeme nii klassikalist lihaste ja keha lõdvestumist kui ka visualiseerimist ehk kujutluspildi loomist.
Lastejoogas tunnis teeme sageli ka tänulikkuse- ja meeleharjutusi, grupitöid, loovjoonistamist ning muusika loomist erinevate põnevate instrumentidega.
Kirjuta või helista julgelt, et juurde küsida!
jaanika.vilipo@gmail.com
5657 2661